Badania w ciąży

Kobieta planując ciążę musi zadbać o wykonanie zarówno obowiązkowych jak i zalecanych badan laboratoryjnych. Badania obowiązkowe mają charakter przesiewowy. Celem badań przesiewowych wykonywanych u kobiet w ciąży jest wykrycie zaburzeń, mogących w sposób negatywny wpłynąć zarówno na zdrowie matki i jej nienarodzonego dziecka w jak najwcześniejszym stadium.

Badanie ogólne moczu – ma ono na celu monitorowanie pracy nerek, które w tym okresie muszą przefiltrować i oczyścić znacznie (bo około 30-40%) więcej krwi. Monitorowanie ilości białka wydalanego z moczem ważne ze względu na występowanie obrzęków, nadciśnienie tętnicze i diagnostykę stanu przedrzucawkowego.

Morfologia krwi - W czasie ciąży obserwuje sie fizjologiczne obniżenie niektórych parametrów wchodzących w jej skład np. hematokrytu hemoglobiny, jak również spadek ilości erytrocytów i podwyższony poziom leukocytów Kontrolowanie parametrów krwi pozwala na wczesne wykrycie zmian niedoborowych.

Grupa krwi - w pierwszym okresie ciąży należy również wykonać u obojga rodziców, oznaczenie grupy krwi w celu wykluczenia konfliktu serologicznego.

Badania hormonalne - w pierwszym trymestrze powinno się ocenić funkcje tarczycy przyszłej mamy. To popularne oznaczenia poziomu TSH, czy Ft3 i Ft4. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu kobiet jest warunkowane przez harmonijne działanie przysadki mózgowej, tarczycy, przytarczyc, kory nadnerczy i gonad - badania kontrolujące to - prolaktyna, LH, progesteron, FSH, ACTH, estradiol.

Diagnostyka infekcji - Najlepiej i bardzo korzystnie jest posiadać wyniki badań, wykonanych przed zajściem w ciążę. Do tych badan należą testy: w kierunku kiły - Treponema pallidum, oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko WZW B, w kierunku żółtaczki typu C, HIV oraz grupa badań tzw. TORCH - to patogeny groźne dla ciąży to: toksoplazmoza, listerioza, chlamydioza, odra, różyczka, cytomegalia, herpes Simple wirus.

Badanie poziomu glukozy - W drugim trymestrze ciąży wykonuje się doustny test tolerancji glukozy. Zgodnie z zaleceniami WHO i PTD, kobiety w ciąży wykonują oznaczenie glikemi na czczo w czasie pierwszego badania lekarskiego. Jeżeli stężenie glukozy w krwi żylnej jest równe lub przekracza 5,8 mmol/l należy wykonać Test tolerancji glukozy (DTTG), Test wykonuje się też u wszystkich ciężarnych, między 24 a 28 tygodniem.

Przesiewowe badania prenatalne, oceniają możliwość urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Wykonywane są tylko w populacji zwiększonego ryzyka, to znaczy u kobiet po 35. roku życia. W czasie ciąży powinno być wykonane minimum 3 razy: między 8 a 12 tygodniem ciąży, między 18 a 20 tygodniem ciąży i ostatnie między 32 a 34 tygodniem ciąży.

Przesiewowe, mikrobiologiczne badanie czystości pochwy. Około 35 tygodnia ciąży przeprowadza się je ze wskazaniem do ew. antybiotykoterapii, pozwalającej na uniknięcie zakażenia okołoporodowego noworodka. Ponadto niewykryta i nieleczona infekcja dróg rodnych u kobiety w ciąży może doprowadzić do osłabienia worka owodniowego i przedwczesnego porodu. Prawidłowy rozwój kośćca u dziecka i zapobieganie osteoporozie u matki: to wykonanie badań: Witamina D, wapń, magnez, fosfor, osteokalcyna, kalcytonina i inne nowoczesne markery obrotu kostnego.


Znajdź punkty pobrań